تبلیغات
بزرگترین سایت سرگرمی و خبری استهبان

بزرگترین سایت سرگرمی و خبری استهبان

» سد رودبال ( جمعه 23 فروردین 1398 )
» پرستاری از کودک در منزل ( پنجشنبه 15 آذر 1397 )
» ساخت شماره مجازی ( یکشنبه 26 آذر 1396 )
» فواید شگفت انگیز دعا ها ( یکشنبه 4 تیر 1396 )
» دعای عهد ( دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 )
» وضعیت شهرستان های فارس در پر بارش ترین روز بهمن ( سه شنبه 26 بهمن 1395 )
» میزان بارندگی شهرستان های استان فارس - 4 بهمن 95 ( سه شنبه 5 بهمن 1395 )
» قرقبان برای باغ جوزای استهبان ( دوشنبه 20 دی 1395 )
» رونیز استهبان لرزید ( یکشنبه 19 دی 1395 )
» سفر استاندار فارس به استهبان ( جمعه 19 آذر 1395 )
» خط مرزی استهبان تغییر نمی‌کند ( جمعه 19 آذر 1395 )
» ارسالی از آقای غلامرضا مهدوی آزاد ( دوشنبه 15 آذر 1395 )
» اسناد مروبط به مالکیت سد رودبال ( شنبه 22 آبان 1395 )
» سد رودبال ( شنبه 22 آبان 1395 )
» تیم فارس موفق به کسب مقام قهرمانی مسابقات کشوری ووشو در استهبان شد ( سه شنبه 5 مرداد 1395 )
» جشنواره بادبادکها در استهبان ( سه شنبه 5 مرداد 1395 )
» سرمربی تیم ملی ووشو:مسابقات انتخابی تیم شینگ یی چوان در استهبان برگزار می شود ( چهارشنبه 23 تیر 1395 )
» انتقال آب از استهبان به فسا ( پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 )
» کانال تلگرام استهبان ( شنبه 11 اردیبهشت 1395 )
» آرای کاندید های دور اول مجلس دهم در حوزه های استهبان و نی ریز به تفکیک حوزه ( چهارشنبه 4 فروردین 1395 )
» نتایج انتخابات در حوزه استهبان و نی ریز ( شنبه 8 اسفند 1394 )
» نتایج انتخابات در فارس ( شنبه 8 اسفند 1394 )
» لیست نهایی نامزدهای ائتلاف‌ اصولگرایان در فارس ( یکشنبه 2 اسفند 1394 )
» لیست نهایی کاندیداهای اصلاح طلب در استان فارس ( یکشنبه 2 اسفند 1394 )
» تصاویر زیبای سد رودبال استهبان ( شنبه 1 اسفند 1394 )
تبلیغات

جاده‌های مرگی که تکرار می‌شوند

نویسنده: javad شنبه 25 بهمن 1393
بخت نامراد بختگان
بخت نامراد بختگان
از قول من بنویسید آقای دکتر اسماعیلی! همکار عزیز خودم! من از شما به عنوان یک دانشگاهی و به عنوان یک دوست عزیز خواهش می‌کنم که این کار را نکنید. بختگان یک پارک ملی است که ذخایر ژنتیکی بسیار با‌ارزشی دارد و از معادنی که آنجا وجود دارد ارزشمندتر است.

بختگان را مهم‌ترین زیستگاه گورخر ایرانی دانسته‌اند، چندین گونه گیاهی شورپسند در حال انقراض تنها در این منطقه دیده می‌شوند و فلامینگو و درنا و دیگر پرندگان مهاجر مدت‌ها مهمان دریاچه زیبای آن بوده‌اند اما این منطقه حفاظت‌شده و پارک ملی نیز اینک چشم به راه جاده‌ای است که کارشناسان محیط زیست می‌گویند نابودی‌اش را به دنبال خواهد داشت. داستانی که نسخه مشابهش در پارک ملی گلستان تنها کشتار پیاپی حیات وحش در جاده، و شکار و آتش‌سوزی در جنگل را به دنبال داشت اما در بختگان مجوز سازمان محیط‌زیست را نیز دارد.

به گزارش گروه سایررسانه‌های ایلنا به نقل از قانون، دکتر حسین آخانی در این باره می‌گوید، منطقه بختگان در شرایط کنونی نیز به دلیل سدسازی‌های گذشته با تنش شدید اکولوژیک رو به روست و تحمیل بار اضافی دیگری همچون جاده «به طور قطع آسیب زیادی را به آن وارد خواهد کرد.»

مؤسس بخش گیاه‌شناسی موزه تاریخ طبیعی می‌گوید: «تالاب بختگان منطقه‌ای منحصر به فرد در کل ایران به شمار می‌رود چرا که محل به وجود آمدن تعداد قابل توجهی از گونه‌های اندمیک شورپسند و در حال انقراض ایران است.»

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اعلام این که چند سال پیش در همین منطقه چندین گونه گیاهی جدید سالیکورنیا پیدا کرده‌ایم، این گونه‌ها را نام می‌برد و می‌گوید: «در کل دنیا ۱۵ گونه سالیکورنیا داریم و اینکه ۴ گونه سالیکورنیا فقط در یک تالاب پیدا شود به تنهایی نشان دهنده ارزش بسیار بالای تنوع زیستی منطقه است. افزون بر این، گونه دیگری داریم به نام فرانکنیا پرسیکا که این‌گونه هم باز اندمیک همین منطقه است و به شدت در حال انقراض است. یعنی تالابی که در اینجا وجود دارد یکی از با ارزش‌ترین تالاب‌های شور ایران است که تخریبش به طور مشخص روی این‌گونه‌ها تأثیر منفی خواهد گذاشت.»

به گفته او جاده باعث مزاحمت‌های زیادی به‌خصوص برای پرندگان خواهد بود و بخش بزرگی از حیات وحش منطقه ممکن است در این جاده آسیب ببینند که مشابهش را در پارک ملی گلستان داریم. افزون بر این زیرسازی جاده‌ها ایجاد یک نوع سد آبی می‌کند و ارتباط هیدرولوژیک دو سوی جاده و به‌خصوص آب‌های سطحی را می‌گیرد و به طور طبیعی پدیده بیابان‌زایی را تشدید می‌کند. مشکل دیگری که جاده ایجاد می‌کند آن است که جاده‌ها عمدتا جاذب گونه‌های مهاجم هستند و همیشه به گونه‌های بومی منطقه آسیب می‌رسانند و این یکی از خسارت‌های کاملاً شناخته شده‌ای است که عملیات راه‌سازی ایجاد می‌کند.

این استاد دانشگاه تاکید می‌کند: «این جاده‌ای که در خرامه نیریز می‌خواهند بسازند در یک جای بسیار باریک که دقیقاً بخشی از پارک ملی است ساخته می‌شود و این‌ها دقیقاً به حریم پارک ملی تجاوز می‌کنند و من تعجب می‌کنم که چطور سازمان محیط زیست به این پروژه اجازه داده است.»

ساخت جاده هیچ توجیهی ندارد

حسین آخانی که خود این مسیر در دست ساخت را از نزدیک دیده می‌گوید: «من به عنوان یک آدم معمولی هیچ توجیهی برای ساخت چنین جاده‌ای نمی‌بینم چرا که شما می‌توانید از جاده آسفالته موجود استهبان بروید و اینکه ما بیاییم در یک پارک ملی و در مجاورت یک اکوسیستم کاملاً آسیب‌پذیر جاده تازه‌ای ایجاد کنیم به هیچ عنوان توجیه ندارد.»

موضوعی که فعالان محیط زیست منطقه نیز تایید می‌کنند. آن گونه که رسول حاجی باقری به خبرنگار «قانون» می گوید: «از نیریز تا شیراز حداقل دو مسیر خیلی خوب داریم. یکی راه قدیم نیریز استهبان به شیراز است که زمانی با وجود کوهستانی بودن از استانداردترین جاده‌های کشور بود. جاده دیگر دسترسی نیریز استهبان نیز از مسیر دیگری به شیراز است که به آن می گویند واریانس و چند سالی هم بیشتر از احداث و بهره‌برداری آن نگذشته و جاده مناسبی است.»آن گونه که داریوش اسماعیلی نماینده مردم خرامه نیز تایید کرده 40 درصد از هزینه ساخت این جاده را ایمیدرو به عهده گرفته است. به گفته او ایمیدرو توسعه راه‌های ارتباطی برای بهره‌برداری از معادن را فراهم می‌كند و برنامه جامعی برای معادن سنگ‌آهن درنظر گرفته‌ شده تا سنگ‌آهن بهرام گور با تولید شمش و میلگرد وارد بازار شود و یكی از محل‌هایی كه برای كارخانه آن پیش‌بینی شده، خرامه است.

حاجی باقری در این باره می‌گوید: «اگر قرار باشد این معادن به بهره‌برداری برسد هم یکی از همین سه جاده را می‌توانند با هزینه خیلی کمتر ارتقا بدهند و این مسائل زیست محیطی را در جایی مثل پارک ملی بختگان و پناهگاه حیات وحش بختگان ایجاد نکنند. جدای از بحث گونه‌های زیستی، الان در منطقه ما مشکل ادامه خشکسالی‌ها را داریم. همین الان در یکی از روستاها در مسیر همین جاده هپاتیت نوع آ رو به ازدیاد است و شاید حتی دلیل همین هم خشکی دریاچه باشد چرا که مسائل بهداشتی آنجا تنزل پیدا کرده و آب آشامیدنی ندارند و روزانه با تانکر از استهبان با فاصله بیش از 60 کیلومتری آب آشامیدنی برایشان می‌رود. بحث چاه‌های غیرمجاز هم هست و همه اینها در کنار هم جاده بختگان را نابود خواهد کرد. جاده‌ای که الان هست جاده شوسه و خاکی خیلی قدیمی است که از قدیم بوده اما جاده‌ای که قرار است ساخته شود جاده چهاربانده عریضی است که در بخشی از مسیر از پارک ملی هم گذر می‌کند. این جاده اگر احداث بشود باید قید بختگان را متاسفانه بزنیم.»

حاجی باقری با اعلام این که دکتر احمدعلی کیخا معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت از محیط زیست پیشتر مخالفتش با ساخت این جاده را اعلام کرده و دکتر قصریانی مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها نیز مخالف هستند، صدور مجوز محیط زیستی برای ساخت جاده را سوال برانگیز می‌داند.

مدیرکل محیط زیست استان فارس در‌این‌باره به خبرنگار قانون توضیح می‌دهد: «پروژه خرامه نیریز مشمول ارزیابی زیست‌محیطی است. در سال 1389 بود که در حال گشت‌زنی بودم که متوجه شدم جاده‌ای در حال ساخت است که از حدود سال 1386 شروع شده بود و حدود 20 کیلومتر هم از سمت خرامه زیرسازی آن کامل شده بود. چون پروژه ارزیابی نداشت جلوی آ ن را گرفتیم. پس از چندبار رفت و برگشت واصلاحاتی که انجام شد سرانجام مجوز را دریافت کردند و آغاز به کار هم کرده‌اند.»

حسینعلی ابراهیمی کارنامی، با تاکید بر این که روی این جاده حساسیت بالا اما بجایی هست می‌گوید: «مجریانی که اکنون مجوز ساخت جاده را گرفته‌اند باید واو به واو تعهداتی که داده‌اند را رعایت کنند و اگر کوچک‌ترین تخلفی بکنند جلوی ادامه کارشان را خواهیم گرفت.»

مردم منطقه، قربانی اول

با این حال دکتر حسین آخانی تایید مجوز این پروژه در سازمان محیط زیست را توجیه‌پذیر نمی‌داند و می‌گوید: «سازمان محیط زیست از دو مشکل رنج می‌برد. یکی ضعف کارشناسی است. یعنی علی‌رغم آن که بسیاری کارشناسان زبده هم در سازمان زحمت می‌کشند اما به دلیل نبود بودجه کافی بدنه کارشناسی قوی در سازمان نداریم. یعنی شما از بسیاری از کارشناسان سازمان بپرسید که گونه‌های بومی در اینجا چه هستند من تقریباً مطمئن هستم که نمی‌دانند. ضعف دوم سازمان در سه چهار دهه اخیر عمرش آن است که هیچ وقت مدیران سازمان متخصص محیط زیست یا از بدنه محیط زیست نبوده‌اند و وقتی این افراد ارزش تنوع زیستی را نمی‌دانند دانش‌شان در حد اطلاعات عمومی خواهد بود و اینها چون اصولاً آدم‌های سیاسی هستند متأسفانه بیش از آنکه دغدغه حفظ محیط‌زیست ایران را داشته باشند بیشتر دغدغه حفظ میزشان را دارند. به همین دلیل اگر جایی احساس کنند فشار زیاد است وا می‌دهند و شما نمونه‌هایی همچون آشوراده را می‌بینید که سازمان محیط‌زیست ۴۵ سال حفاظت را به راحتی می بخشد.»

این استاد دانشگاه تهران با بیان این که «جاده خرامه هم به دلیل برخی فشارهایی که از جانب نمایندگان وجود دارد رخ می‌دهد» خطاب به داریوش اسماعیلی نماینده مردم خرامه که اتفاقا او نیز هیات علمی دانشگاه تهران است می گوید: «از قول من بنویسید آقای دکتر اسماعیلی! همکار عزیز خودم! من از شما به عنوان یک دانشگاهی و به عنوان یک دوست عزیز خواهش می‌کنم که این کار را نکنید. بختگان یک پارک ملی است که ذخایر ژنتیکی بسیار با‌ارزشی دارد و از معادنی که آنجا وجود دارد ارزشمندتر است.»

او در پایان می‌گوید: «اگر پوشش گیاهی بختگان آسیب ببیند به‌خصوص با معدن‌کاوی‌های احتمالی مسئله ریزگردها به شدت تشدید خواهد شد. در منطقه آذرشهر معادن زیادی احداث شده که یکی از منابع مهم تولید ریزگرد در دریاچه ارومیه است. اگر اینجا هم بنا بر بهره‌برداری از معادن باشد روزانه علاوه بر انفجارهایی که آنجا رخ خواهد داد، کامیون‌هایی که آنجا رفت و آمد خواهند کرد، قطعاً خسارت‌های زیادی را به اکوسیستم آنجا وارد می كنند و قربانی اول آن منطقه مردمانی هستند که به جناب آقای دکتر اسماعیلی رأی داده‌اند. برای حفظ سلامت مردم شریفی که در اطراف بختگان زندگی می‌کنند فکر می‌کنم که حفظ طبیعت آنجا باید در اولویت باشد چرا که ما اتفاقی که در استان خوزستان افتاده و خسارت‌هایی که به سلامت مردم وارد کرده و اتفاقاتی که در آذربایجان و اتفاقاتی که در سیستان افتاده است را دیده‌ایم و همین اتفاقات را به شکل بدتری در استان فارس خواهیم داشت. وظیفه ما به عنوان افراد دانشگاهی این است که جلوی این‌ اتفاقات را بگیریم و سلامت آینده مردم را تضمین بکنیم.»


برچسب ها : بختگان , خرامه , نیریز , استهبان , جاده خرامه-نیریز , جاده‌های مرگی که تکرار می‌شوند ,

ادامه مطلب ... نظرات :

زنگ خطر برای استهبان

نویسنده: javad دوشنبه 13 بهمن 1393

معاون ساخت و توسعه راه روستایی وزارت راه و شهرسازی گفت: محور خرامه – نی ریز می تواند به عنوان یک کریدور بین استان های فارس و کرمان عمل کند.

ه گزارش ایرنا، سید حسین میر شفیع، روز پنجشنبه در آیین کلنگ زنی قطعه اول محور خرامه – نی ریز افزود: این محور 108 کیلومتری با اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد ریال اجرا خواهد شد و شهرستان خرامه را به نی ریز متصل خواهد کرد.وی ادامه داد: در گام نخست، 40 کیلومتر از این محور با مشارکت شرکت ایمیدرو و وزارت راه و شهرسازی اجرا خواهد شد.

او اظهار کرد: با اجرا و بهره برداری از محور خرامه – نی ریز، مشکل مناطق حاشیه دریاچه بختگان که از داشتن راه بی بهره هستند حل خواهد شد.

میر شفیع اضافه کرد: ساخت این محور مواصلاتی می تواند عامل پیشرفت و زمینه ساز رشد و توسعه کشاورزی و صنعت در شهرستان خرامه شود.

این قطعه 40 کیلومتری بنا است ظرف مدت 24 ماه اجرا شود و در صورت تامین اعتبار، عملیات اجرایی قطعه دو و سه این پروژه نیز اجرا خواهد شد.

برچسب ها : استهبان , نیریز , خرامه , محور خرامه – نی ریز , فارس-کرمان , جاده فارس-کرمان ,

ادامه مطلب ... نظرات :

سامانه ارسال پیامک

نویسنده: javad دوشنبه 6 بهمن 1393
برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید


سامانه ارسال پیامک با کمترین تعرفه
برچسب ها : ارسال پیامک , سامانه ارسال پیامک با کمترین تعرفه , سامانه ارسال پیامک در استهبان , ارسال پیامک ارزان , ارسال پیامک رایگان ,

ادامه مطلب ... نظرات :

اعتراض ایران رد شد

نویسنده: javad یکشنبه 5 بهمن 1393

اعتراض ایران رد شد


تلویزیون استرالیا از رد شدن اعتراض ایران خبر داد


حکم نهایی جلسه کمیته انضباطی ای اف سی اعلام شد و بنابر این حکم اعتراض ایران به بازیکن عراق و تغییر نتیجه پذیرفته نشد.

عراق فردا در سیدنی با کره جنوبی در نیمه نهایی جام ملت‌ها بازی می‌کند و بازیکنان ایران هم فردا به خانه بازمی‌گردند.

برچسب ها : خبر ورزشی , ایران - عراق , دوپینگ عبدالزهرا , درخواست ایران رد شد ,

ادامه مطلب ... نظرات :


صفحات جانبی
» سامانه ارسال پیامک
» معرفی شهرستان استهبان
» افتتاح رسمی پیست اسب سواری استهبان
» عکس استهبان
» خرید و فروش کتاب دست دوم در استهبان
» دانلود فیلم جنگ جهانی زد
» چرا هنوز مجردید؟
» چند کلمه حرف حساب
» شکیات نماز
» عامل بالا رفتن سن ازدواج+فیلم
» طراحی سایت
» اثر منفی رسانه های جدید بر کودکان
» ترویج بی‌عفتی ارمغان ماهواره‌ها
» (16+)♦سوء تفاهم برای آقای تو دریا♦ (16+)
» پت و مت ورژن جدید
» ی تختش کمه
» جوک توپ و خنده دار
» ماجرای جالب آقای همساده
» خاصیت های همه جانبه جناب لیمو
» چگونگی کنترل مدیریت اینترنت موبایل
» این گوشی همراه در تاریخ پرفروش ترین بوده (عکس)
» معرفی گوشی های ۳ سیم‌ کارته
» شهر عجیبی در ایران که گدا ندارد (عکس)
» سوتی های خودمونی وطنی (عکس)
» پف زیر چشم را چگونه از بین ببریم
» تبلیغات شما در این سایت
» عکس خنده دار مهر ماه 92
» بخوانید برای یک زندگی بهتر داشتن
» اگر لاغرید این مطلب را بخوانید
» پاسخ مراجع تقلید به انجام طواف در سازه‌های جدید مسجدالحرام
» شرکت رایتل در 47 رشته شغلی و در مقاطع تحصیلی کاردانی و بالاتر استخدام می کند
» ازدواج فوتبالیست ایرانی با زنی که 17 سال از او بزرگتر است
» معیارهای همسر نیكو از نگاه قرآن
» حجاب ، نه افراط نه تفریط
» قرآن درمانی
» تاثیر نماز بر شادابی جسم و روح
» تاثیر نماز بر تعادل ناقل های عصبی
» نماد های شیطان پرستی
» روابط دختر وپسر در اسلام
» بهترین راه افزایش درآمد سایت و وبلاگ و ثبت در موتور های جستجو
» تست هوش
» این بختگان نیست که رفته است؛ این بخت ِ ایران است که می‌رود!
» یخچال حاجی محریم
» ریاضی
نویسندگان

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما

دوستان عزیز اگر مطلبی در مورد شهرستان استهبان دارید می تونید اونو به ایمیل زیر بفرستید تا اونو به اسم خوتون در وبلاگ ثبت کنم.
نویسنده جهت اخبار
شهر نیریز
آباده طشک
شهر روزنیز
شهر ایج
خیر
....

هر کس هم میخواد نویسنده وبلاگ باشه نام ونام خانوادگی ،ایمیل و نام نمایشی خودش و به ایمیل زیر بفرسته و تو نظرات اعلام کنه .باتشکر
est.sepanta@yahoo.com

    ایجاد کننده وبلاگ : javad


تبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 estahban-city Group , All Rights Reserved ©